Şu anda çalan
Sanatçı bilgisi getiriliyor
Şarkı bilgisi getiriliyor
CANLI
Yozgat FM & Yozgat TV
Müzik Akışı
Program Adı
Demirer dengeleri bozar mı?
İYİ Parti Toplumsal Politikalar Başkan Yardımcısı-ARGE Başkanı Prof. Dr Taner Demirer’in henüz parti içerisindeki pozisyonu belli olmasa da muhtemel bir erken seçimde Sorgun’dan ya da Merkez’den milletvekili adayı gösterilecek olma ihtimali daha şimdiden siyasi dengeleri alt üst edeceğe benziyor.
Demirer dengeleri bozar mı?
03 Temmuz 2021 11:18
1068

Ergül Mobilya

Hem akademik hem siyasi kimliği ile Yozgat genelinde çok geniş kitlelere hitap eden Demirer’in sandıktan çıkacak olması bile milletvekilliği dağılımını büyük ölçüde etkileyecek gibi gözüküyor.

İYİ Parti Toplumsal Politikalar Başkan Yardımcısı-ARGE Başkanı Prof. Dr Taner Demirer’in henüz parti içerisindeki pozisyonu belli olmasa da muhtemel bir erken seçimde Sorgun’dan ya da Merkez’den milletvekili adayı gösterilecek olma ihtimali daha şimdiden siyasi dengeleri alt üst edeceğe benziyor. Hem akademik hem siyasi kimliği ile Yozgat genelinde çok geniş kitlelere hitap eden Demirer’in sandıktan çıkacak olması bile milletvekilliği dağılımını büyük ölçüde etkileyecek gibi gözüküyor.

Türkiye ve Avrupa Bilimler Akademisi asıl üyesi, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve 2014 yılı TBMM onur ödülü sahibi olan ve tıp alanında alınmadık ödül bırakmayan hemşerimiz Prof. Dr. Demirer’in siyasette yeniden etkin bir konum edinmesi, daha şimdiden vekillik dağılımında dengeleri değiştirecek değerlendirmelerini de beraberinde getirdi.

Bir dönem Doğruyol Partisi’nde genel başkan yardımcılığı görevini üstlenen, daha sonra Ak Parti’de yer alan Demirer, milletvekili aday adayı olarak temayül yoklamasına girdi. Sonuçlar açıklanmasa da yoklamadan birinci sırada çıktığı bilinen ancak listeye konulmayan Demirer net bir şekilde göstermese de geri çekilmeyi yeğledi. Daha sonra Ak Parti saflarından ayrılan ve yaklaşık 3 ay önce de İYİ Parti’ye geçen Demirer’e burada Toplumsal Politikalar Başkan Yardımcılığı ve ARGE Başkanlığı görevleri verildi.

Erken seçim dedikoduları dillendirilse de Hükümet yetkililerinin böyle bir durumun söz konusu olmayacağını açıklamasına rağmen Prof. Demirer sahaya erken indi. Önce Yozgat bugün de Sorgun’da partileri ile buluşan Demirer’in akademik kariyeri boyunca Yozgat ve ilçelerindeki birçok vatandaşa yardımcı olması, onlarla yakından ilgilendirmesi, kendisine yönelik ilgiyi arttıran etken olarak öne çıkıyor. 2018 yılında yapılan seçimlerde 2 milletvekili çıkaran Ak Parti ve 1 milletvekili çıkartan MHP ve CHP’nin mevcut konumlarını korumaları hatta mevcut dağılımı kendi lehlerine arttırmaları için önceki yıllardan daha çok efor sarf etmeleri gerekecek. İYİ Parti’nin muhtemel birinci sıra adayı olması daha şimdiden kesin olarak gösterilen Demirer eğer mevcut avantajları sandıkta partisine ve kendi lehine kullanırsa o zaman milletvekilliği dağılımının değişmesi kaçınılmaz olacak.

Yorumlar


Can can
07 Temmuz 2021 21:11
Kırşehirli olarak tanıdığım Yozgatlı tek geçerim

En çok okunanlar